Poradnik 

 

Przedstawiamy poniżej zbiór porad i wskazówek niezbędnych do jak najbezpieczniejszego oraz przyjemnego spływania kajakiem. Odpowiedni ekwipunek oraz przygotowanie do podstawa udanego spływu. Przy całym kajakowym szaleństwie pamiętajmy o naturze, która rządzi się własnymi prawami oraz wodzie, bo zlekceważona potrafi niemile zaskoczyć.

Organizacja

 

Wpływając kajakiem na rzekę w głębi lasu musimy pamiętać, że jesteśmy tutaj gośćmi. Łapczywe ręce człowieka nie zdołały podporządkować sobie miejsca, w którym właśnie się znajdujemy. Przed spływem warto zapoznać się z kilkoma poniżej opisanymi wskazówkami.

 

 

Komandor

 

Podstawową zasadą przy spływach kajakowych jest podporządkowanie się najbardziej doświadczonemu kajakarzowi, komandorowi spływu. Nie ma tu miejsca na bezsensowną ignorancję oraz lekkomyślność. Nabyte doświadczenia w kajaku oraz wiedza jednej osoby pozwala przeżyć wspaniały spływ bez nieprzyjemności.

 

 

Otwierający, zamykający

 

Wyznaczamy osobę, która spływ otwiera, czyli zawsze jest z przodu nie dając się wyprzedzać, ma pewność, że reszta grupy jest za nią, informuje o aktualnym stanie przeszkód na rzece, pomaga osobą z tyłu, nawiguje. Drugą istotną jednostką jest ta ostatnia, zamykający spływ. Kajak ten płynie na końcu, pomaga zostającym w tyle uczestnikom. Kiedy zamykający dopływa na koniec trasy,  mamy pewność, że grupa jest cała i możemy ruszać do domu po wspaniałym spływie.

 

 

Głos organizatora

 

Każdy odcinek rzeki, który wam proponujemy będzie się różnił od innego. Długość, czas, ilość zwałek, kaskady wodne, różne obiekty na rzece. Musicie jednak pamiętać, że to co wam proponujemy, my znamy na wylot jako firma i jako kajakarze. Nasze wskazówki nie są czczym gadaniem, dla nas najważniejszym jest, by wszyscy bezpiecznie dotarli do mety.

 

 

Ekwipunek

 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest ekwipunek. Zależny jest on od pory roku, lecz skupimy się tutaj na najbardziej popularnym sezonie, wiosna-lato. Musimy z jednej strony pamiętać, o byciu „przygotowanym na wszystko”. Z drugiej strony nie możemy się obładować masą tobołów. Każdy kilogram dodatkowy, przy machaniu wiosłem oraz przy podnoszeniu kajaku nad przeszkodą, da o sobie poznać po kilku kilometrach spływu.

 

 

Ochrona i ubiór

 

Przed wyprawą należy zdać sobie sprawę, że idziemy na wodę. Kapok, który wam wydamy, nie jest siedziskiem ani niepotrzebnym balastem, należy go bezwzględnie nałożyć. Kamizelka asekuracyjna daje wam pewność i zabezpieczenie, szczególnie przy wpłynięciu nad jezioro czy głębsze odcinki rzeki. Gołe stopy również są niedopuszczalne, na dnie rzeki możemy nadziać się na rozbitą butelkę lub ostry kamień. Najlepszym rozwiązaniem w ciepłe dni są sandały. Ubieramy się adekwatnie do aktualnej pogody, lecz zawsze warto mieć coś przeciw deszczowego lub cieplejszy ubiór.

 

 

Posiłek

 

Konkretny posiłek przeważnie organizujemy grupowo, z wyprzedzeniem na odpowiednich miejscach z dłuższą przerwą. Lecz musimy mieć również coś w zanadrzu samodzielnie, w każdym kajaku. Klasycznie, woda mineralna to podstawa, gorąco czy nie, wysiłek fizyczny sprawia, że będziemy się odwadniać. Co dotyczy się jedzenia, warto by mieć coś do zjedzenia na szybko i z szybkim efektem. Kanapki są dobrym uzupełnieniem, ale przy ciężkim spływie przyda się kilka batonów. Przy szybkim podniesieniu sobie poziomu cukru damy sobie energetycznego „kopa”, by zakończyć spływ lub dopłynąć do ustalonej wcześniej lokalizacji postoju.

 

 

Dodatkowo

 

W upały na pewno przyda wam się krem lub balsam z wysokim filtrem, obowiązkowo również nakrycie głowy. Podstawowa apteczka również doskonale uzupełni ekwipunek. Telefon do skontaktowania się powinny mieć co najmniej dwie osoby. Musicie nas poinformować o skończonym spływie. Wszelkiego rodzaju zapytania podczas spływu czy zgłoszenie sytuacji, z którą nie możecie sobie na bieżąco poradzić, wymagają z nami kontaktu. Zawsze jesteśmy dla was do dyspozycji.

W ramach ochrony sprzętu elektronicznego jak aparaty fotograficzne czy komórki, można u nas wypożyczyć worki lub beczki wodoszczelne.

ADRES E-MAIL

kajakarnia@kajakarnia.pl

TELEFON

+48 667 215 413

+48 697 942 509

ADRES

ul. Dębrznicka 2

Gądków Wielki 66-235