fot. Edward Gralec

fot. Daniel Nuckowski

fot. Daniel Nuckowski

Pliszka

Trasy

Odcinki można łączyć lub rozdzielać w różnych konfiguracjach. Wszystko jest do indywidualnego ustalenia z organizatorem. Przedstawione trasy powyżej są konkretnymi, przemyślanymi odcinkami o różnych poziomach trudności, staramy się by każdy mógł czerpać przyjemność z rzeki niezależnie od wieku, doświadczenia, sprawności fizycznej oraz wielkości grupy.

 

Pływamy po Pliszce i Ilance


Nie czekaj, zadzwoń lub napisz i daj się porwać!


Galeria na samym dole! 

 

 

Kosobudki – Drzewce, 4h / 4km

 

Bardzo trudny, lecz krótki odcinek, proponowany dla wprawionych kajakarzy, ze względu na małą popularność odcinka jest najmniej „przetarty” z drugiej strony właśnie na tym odcinku teren wzdłuż rzeki jest najbardziej „dziki”. Ze względu na niższy poziom wody w ostatnich latach, odcinek jest praktycznie niemożliwy do spłynięcia.


 

 

 

Drzewce – Pliszka Most, 5h / 12km

 

Trudny odcinek proponowany dla osób z doświadczeniem, spora ilość przenosek. Trasę zaczynamy w odizolowanej osadzie Drzewce nazywanej przez mieszkańców gminy „końcem świata”. Podczas spływu będziemy mieli okazje przedzierać się przez unikatową Turzycową Łąkę. Przeprawa przez labirynt meandrów soczystej zieleni, naszpikowanej turzycami wprawi w zachwyt miłośników natury. Spłynięcie łąki zajmie nam około 2,5 godziny. Na łące bardzo trudno o cień, w upalne dni trzeba odpowiednio zabezpieczyć się przed słońcem. Odcinek kończymy na moście w osadzie Pliszka.


 

 

 

Pliszka Wieś – Gądków Wielki Stanica Drewniany Most, 3h / 7km

 

Bardzo łatwy, polecamy szczególnie początkującym, dużym grupom i rodzinom z dziećmi. Przepiękna, widokowa i bogata w roślinność trasa, będzie w sam raz na pierwszy raz z kajakiem. Praktyczny brak przenosek pozwala na delektowanie się otaczającą przyrodą i oddaniu się relaksowi. Po drodze wpłyniemy na unikatowe jeziorko Ratno, oficjalny rezerwat przyrody. Kończymy w naszej stanicy kajakowej Drewniany Most, przed jeziorem Wielickim.


 

 

 

Gądków Wielki Stanica Drewniany Most – Młyn Kokoszki, 5h / 9km

 

Łatwy/średni, mogę śmiało powiedzieć, że to najwspanialszy odcinek na Pliszce. Rzeka na tym odcinku nabiera rozpędu zaraz po przekroczeniu pierwszego jazu za jeziorem Wielickim. Płyniemy malowniczym wąwozem, nurt wartki, szeroko rozlana rzeka przy niskim poziomie wody. Odcinek kończy się na 1 metrowej kaskadzie, bezpiecznej i doskonałej do skakania, jaz można ominąć. Na trasie z pewnością spotkacie zwałki. Obowiązkowy odcinek do spłynięcia na Pliszce, gwarantujemy niesamowite przeżycia.


 

 

 

Gądków Wielki Stanica Drewniany Most – Sądów, 9h / 16km

 

Ciężki odcinek. Do trasy Gądków Wielki - Młyn Kokoszki, która trwa około 5h, musimy dołożyć następne 4 godziny i 7 km, naprawdę ciężkiego odcinka rzeki. Od Młyna Kokoszki, tempo wody wzrasta, ilość zwałek potrafi wręcz przytłaczać. Na sam odcinek nie potrzeba jedynie doświadczenia, potrzeba również wysokiej sprawności fizycznej. Po drodze mijamy następne ruiny młyna – Bełcze. Z tego jazu skakać nie można, rzeka skrywa na dnie metalowe elementy zabudowy młyna oraz sama wysokość skoku nie jest bezpieczna. Ciężki spływ kończymy w wiosce Sądów na stanicy Nadleśnictwa.


 

 

 

 

Sądów – Koziczyn 3h/6km – Urad 6h/11km – Odra 6,5h/13,5km

 

Łatwy, bardzo przyjemny i mało wymagający odcinek. Trasę można zakończyć na różnych etapach. Zaczynając w Sądowie, możemy zakończyć 3 godzinny spływ w Koziczynie lub popłynąć dalej do ostatniej miejscowości na Pliszce, Urad. Spływ można również zwieńczyć wpływając na Odrę i zakończyć w starym porcie rzecznym. Po drodze od Sądowa do Odry napotkamy maksymalnie kilkanaście zwałek, zależnie od stanu wody. Odcinek jest prosty, ale jak każdy poprzedni, ma swój niepowtarzalny charakter, który warto doświadczyć.


 

ADRES E-MAIL

kajakarnia@kajakarnia.pl

TELEFON

+48 667 215 413

+48 697 942 509

ADRES

ul. Dębrznicka 2

Gądków Wielki 66-235